CF

ADR Yönetmeliği EK1 ve EK2 güncellendi

Çevremizdeki tehlikenin farkında mıyız?

Arkadaşlar merhaba

TMGD, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları için hazırladığımız bir çalışmayı daha sizlere sunmak istiyoruz.

 

Bildiğiniz gibi ADR Yönetmeliği’nin ekleri her iki yılda bir UN, Birleşmiş Milletler organizasyonun bir alt kurulu olan UNECE, Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından güncellenmektedir. WP-15 Toplantılarının sonucunda tartışılan ve karara bağlanan konular çerçevesinde ADR Yönetmeliği’nin ekleri yeniden düzenlenmiş ve ADR-2017 olarak İngilizce yayınlanmıştır.

            Bir TMGD olarak görevlerimizden birisi de her zaman güncel kalmak ve gerekli bilgiye en kısa sürede ulaşmaktır. Bizler ADRTÜRK olarak bu güncellemelerden faydalanabilmeniz için sürekli mevzuat takibi yapmaktayız.

            TMGD, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak sorumluluk ve misyon gerektirir. Biz buna inanıyoruz. Tehlikeli Maddelerin birçoğu kimyasaldır ve çok tehlikelidir. Tehlikelerinin nasıl ortaya çıkacağı, ne etki yapacağı, sonuçlarının ne olacağı bellidir. ADR Yönetmeliği, “tehlikeli madde lojistiğidir”. Bu maddelerin üretilen yerden tehlikesiz bir şekilde kullanım alanına ulaştırılmasını hedefler. Bu işi yapmak için bizi motive edecek olan şeyin para olmaması gerekir. Bizlerin de bu bilinçte ve özveride olması gerekir. Çeşitli sosyal ortamlarda birçok kişinin, TMGD adayı veya sertifikasını yeni almış kişilerin, bu meslekten tek beklentilerinin gelir kazanmak olduğunu görüyoruz. Sevgili arkadaşlar; ekte bir de video var. Bazı olayların ve sonuçlarının anlatıldığı bir video. Lütfen bu videoyu izleyiniz. İzledikten sonra da şu soruyu kendinize sorunuz:

 

Ben; Dünya ve sevdiklerim için ne yapabilirim?”

Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi (ADR 2017)

Yayınlandı: Eylül 2016

 

30 Eylül 1957'de Cenevre'de Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) himayesinde kabul edilen ADR, 29 Ocak 1968'de yürürlüğe girdi.

Bu yetkili Anlaşma, tehlikeli maddelerin karayoluyla uluslararası nakliyat güvenliğini arttırmak için hazırlanmıştır. Ek A ve B, karayolu taşımacılığının teknik şartlarını, yani tehlikeli malların nakliye için yetkili iken uluslararası düzeyde taşınabilmesini ve tehlikeli mal taşıyan araçların inşası ve işletilmesine ilişkin üniform hükümleri içermektedir. Katılımcıların eğitim ve emniyet yükümlülükleri için uluslararası gereklilikleri ve prosedürleri de oluşturmaktadırlar.

Sözleşme, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren düzenli olarak değiştirildi ve güncellendi. Bu sürüm, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olan değişiklikler temel alınarak hazırlanmıştır.