CF

SRC 5 Belgesi, Tehlikeli Madde Taşımacılığı

 Değerli Şoför arkadaşlar;

Bu yazımızda SRC 5 (ADR) Belgesinin önemini anlatacağız, dikkatle okuyunuz lütfen.

ADRTÜRK Uluslararası Eğitim ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti.’den eğitim alan Şoför arkadaşlar, bu kurumdan sadece eğitim almakla kalmayacak, onlara Tehlikeli Madde Yönetimi kapsamındaki portalımızdan da yararlanacaklar. Bu portalda; Taşıma firmaları, Lojistik firmaları, Tehlikeli Madde sektöründe faaliyet gösteren firmalar, Akaryakıt Dağıtım şirketleri ve istasyonları, Tedarikçiler, SRC 5 Belgeli Şoförler ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları var.

Biz ADRTürk Eğitim Merkezi olarak aynı zamanda bir Danışmanlık firmasıyız. Nakliye şirketlerine ve kimya, ambalaj, akaryakıt ve diğer Tehlikeli Madde Sektörüne dâhil işletmelere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu işletmeler bizden sık sık “SRC 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi” sahibi olan ağır vasıta şoförleri soruyorlar. Biz bu taleplerini de kendi kursiyerlerimizden temin etmeye çalışıyoruz. Yani Taşıma Sektörüne “SRC 5 Belgeli Şoför” buluyoruz. Uluslararası ve yurt içi taşımacılık yapan birçok firmanın şoförleri bizim eğitim kurumumuzda eğitim aldır.

SRC 5 Belgesi (ADR) bildiğiniz gibi; Tehlikeli Maddelerin taşınması için şoför arkadaşların almaları gereken bir Mesleki Yeterlilik Eğitim Belgesidir. “Belge” deyip geçmemek gerekir. Çünkü bu belgeyi almak için; Temel Eğitim’de 18 saat eğitim almak gerekiyor. Sonrasında “Sınıf 1 Patlayıcı” taşıyabilmek için 8 saat daha, “Sınıf 8 Radyoaktif” taşıyabilmek için 8 saat daha ve “Tanker” ile taşımacılık yapabilmek için 12 saat daha eğitim almak gerekiyor. Bu eğitimleri de almak yeterli olmuyor, eğitimleri aldıktan sonra da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın düzenlediği sınavlarda başarılı olmak gerekiyor. Kurumumuzda başarı ortalaması %95’dir.

Yukarıdaki işlemleri sırasıyla başardıktan sonra elinizdeki belge, tabir yerindeyse “altın bilezik” olacak.

Eğitmenimiz; ilk “ADR SRC 5” Eğitmenlerinden olan “Hadi Gökhan Durmuş"tur. 2007 Yılından bu yana Taşımacılık sektöründe danışmanlık yapmaktadır. Kendisi SRC 5 Temel Eğitim, Yükleme Güvenliği ve Tank Eğitimi eğitmenidir. Konusunda uzmandır. Aynı zamanda Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanıdır (TMGD).

Biz; ADRTÜRK olarak, Tehlikeli Madde sektörünü çok yakından ilgilendiren bir dergi çıkarmaktayız. Bu derginin adı; “Tehlikeli Madde Bülten”. Dergimizde tehlikeli madde taşımacılığı yapan SRC 5 Belgesine sahip, sektörde aktif olarak çalışan şoför arkadaşların da sıkıntılarına yer vereceğiz. Bu konuda sizlerin de desteğine ihtiyacımız var. Seyir halinde, duraklama yerlerinde, denetimlerde, mesai saatlerinde ve işveren ile ilgili yaşadığınız sıkıntılar konusunda anlatmak, paylaşmak istediğiniz her konuda yanınızda olmayı istiyoruz. Bunları bizlerle paylaştığınızda, dergimiz vasıtasıyla en yetkili makamlara ileteceğiz. Çünkü sizin sorununuz bizim sorunumuz sayılır.

Öneri ve görüşlerinizi yukarıdaki  “Online Başvuru" linkinden paylaşabilirsiniz.

SRC5 Belgesi Deneme sınavları için aşağıdaki linki kullanınız

 

http://www.adrturk.com.tr/SRC-5-Belgesi-cikmis-Sorular-d3

 

 

ULAŞTIRMA,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

TEHLİKELİ MAL TAŞIMACILIĞI SÜRÜCÜ EĞİTİMİ SERTİFİKASI (SRC-5/ADR)

SINAVI DUYURUSU2017 yılı içerisinde Bakanlığımız Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü(KDGM) tarafından Mesleki Yeterlilik Sınavlarına ilişkin olarak açıklanan Sınav Takvimine göre yapılacak SRC5 sınavlarında aşağıda belirtilen sürelere göre hareket edilmesi gerekmektedir.2017 YILI MESLEKİ YETERLİLİK SINAV TARİHLERİ

SINAV TARİHİ

BAŞVURU BAŞLANGIÇ TARİHİ 

BAŞVURU BİTİŞ

TARİHİ

EĞİTİM TAMAMLAMA TARİHİ

Para Yatırma Son Tarihi

22 OCAK 2017

15 ARALIK 2016

29 ARALIK 2016

15 ARALIK 2016

30 ARALIK 2016

26 ŞUBAT 2017

02 OCAK 2017

05 ŞUBAT 2017

22 OCAK 2017

08 ŞUBAT 2017

26 MART 2017

13 ŞUBAT 2017

12 MART 2017

26 ŞUBAT 2017

15 MART 2017

30 NİSAN 2017

20 MART 2017

09 NİSAN 2017

30 MART 2017

12 NİSAN 2017 

NOT: Açıklanan sınav tarihleri için verilen eğitim tamamlama tarihlerinde saat 21.00’e kadar tamamlanan eğitimlerde başarılı olanlar sınava girebilecektir.